Açıklamalı Notlarıyla Sherlock Holmes


Everest Yayınları, dünya klasikleri dizisi kapsamında yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Flann O’Brien, Karel Çapek, Konstantin Vaginov gibi yazarları Türkçe okurlarıyla ilk defa buluşturan Everest, şimdi de özel bir Sherlock Holmes külliyatı yayımlıyor.

Yüzlerce çizim, Sherlock Holmes filmlerinin danışmanı Leslie S. Klinger’ın binlerce açıklamalı notu, bu ciltli, özenli basımda okurlarla buluşuyor. Bugüne kadar hazırlanmış en derli toplu ve en kapsamlı Sherlock Holmes külliyatı olan bu üç ciltlik çalışma Sherlock Holmes öykülerinin aslına sadık kalınarak hazırlanmıştır ve bugüne dek yayımlanmış diğer bazı kitaplarda bulunan tüm eksiklikleri gidermektedir.  

Dünyanın önde gelen Sherlock uzmanlarından Leslie S. Klinger’ın editörlüğünde hazırlanan Açıklamalı Notlarıyla Sherlock Holmes, yalnızca polisiye meraklılarına değil, tüm edebiyat severlere hitap eden bir çalışma. Dedektifle yeni tanışan okurlar, Klinger’ın her öykünün girişindeki berrak sunumundan yararlanırken; deneyimli Sherlock’çular, Victoria Çağı İngiltere’siyle ilgili tarihi bilgilerin yanı sıra Sherlock üzerine üretilen en önemli teorileri de içeren binden fazla notla büyülenecekler.

Tüm Sherlock Holmes külliyatını içerecek olan üç kitaplık serinin bu ilk cildi, 1891-1893 arasında Strand Magazine’de yayımlanan öykülerin özgün hallerini içeriyor. Daha sonra Sherlock Holmes’un Maceraları ile Sherlock Holmes’un Anıları adlarıyla kitaplaştırılırken oluşan hataları gideren çalışma, bugüne kadar hazırlanmış en derli toplu ve en kapsamlı Sherlock Holmes külliyatı. John le Carré ve Erol Üyepazarcı’nın önsözü, Kaya Genç ve Berrak Göçer’in Türkçesiyle, Sherlock Holmes şimdi Everest’te.

Türk okurlar bu baskıda dünya okurlarından daha fazlasını elde edecekler: Türkiye'nin en önemli polisiye eleştirmeni Erol Üyepazarcı'nın önsözü! II. Abdülhamit ile Sherlock'un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle arasındaki saklı kalmış hikaye, bu önsözde gizli...

"Şimdi okumaya devam edin. Elinizde Sherlock Holmes'un toplu öykülerinin uzun ve bilgi dolu bir giriş bölümüyle zenginleştirilmiş 'Son Çözümü' var. Korkmayın. Holmes ve Watson hakkında insanlar ancak sevgi dolu sözler yazabilir." John le Carré

Everest Yayınları'nın 2 Nisan 2013 tarihli basın bülteni

No comments: