Geleceğin 25 ustası kim?, HaberTurk, 2 Mart 2009

Semih Gümüş yönetimindeki NotosÖykü Dergisi’nin Şubat – Mart sayısında, Türk edebiyatında geleceğin ustaları soruşturması yayınlandı. Yazar, yayıncı ve eleştirmenlerden oluşan 53 seçicinin oy verdiği soruşturma neticesinde, aralarında ilk öykü kitabını yayınlayan 1981 doğumlu Kaya Genç ile Elif Şafak, Küçük İskender, Aslı Erdoğan ve Müge İplikçi gibi tanınmış yazarlarında bulunduğu 25 yazar geleceğin ustası olarak belirlendi.

Notos Kitap’ın sahibi ve NotosÖykü Dergis’nin yayın yönetmeni Semih Gümüş, 53 kişiye yöneltilen Türk edebiyatında geleceğin ustaları soruşturmasında ortaya çıkan 82 isimden ilk 25’inin soruşturmanın neticesi olarak yayınlandığını söyledi.

NotosÖykü’nün temel amacının günümüz edebiyatın değerlerini süzüp ortaya değerler koymak olduğunu belirten Gümüş, geleceğin ustaları konulu soruşturmaların pek çok dergide yapıldığını hatırlatarak, 2005’te Fransız Lire Dergisi’nin dünya edebiyatında geleceğin ustaları soruşturmasında Aslı Erdoğan’ın 50 yazar arasında yer verdiğini söyleyerek, kendi çalışmaları için Lire’nin araştırmasının esin kaynağı olduğunu ifade etti.

Soruşturma sonucunda ortaya çıkan 25 isimin yaş ortalamasının 37, 7 olduğunu kaydeden Gümüş, 1980’den sonra ve 1980’in hemen öncesinde üreten yazarların listede yer aldığını belirterek, “Romancı ya da öykücü olarak bilip, okuduğumuz bu yazarlar da bizim edebiyatımızın geleceğinde Sait Faik, Tanpınar, Yaşar Kemal, Vüsat O. Bener, Orhan Kemal, Adalet Ağaoğlu, Bilge Karasu, Leyla Erbil, Oğuz Atay, Füruzan, Ferit Edgü ya da Selim İleri gibi anılacak ve hiç kuşku yok ki kendilerinden sonra gelecek kuşaklar için de dönüp bakılacak ustalar olarak değerlendirilecektir.” dedi.

NotosÖykü’nün yaptığı “Edebiyatımızda geleceğin ustaları” soruşturmasında sırasıyla şu isimler yer aldı:
Sema Kaygusuz, Faruk Duman, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Murat Uyrukkulak, Sibel K. Türker, Barış Bıçakçı, Elif Şafak, Murat Gülsoy, Yavuz Ekinci, Aslı Erdoğan, Murat Yalçın, Ahmet Büke, Müge İplikçi, Küçük İskender, Şebnem İşigüzel, Abdullah Ataşçı, Onur Caymaz, Ayhan Geçgin, Türker Armaner, İnan Çetin, Karin Karakaşlı, Ethem Baran, Orçun Türkay, Kaya Genç.

No comments: